Zákonné poistenie motorových vozidiel

veľké suv značky mercedesTémou tohto príspevku bude povinný súčasť každého vozidla, ktoré je súčasťou cestnej premávky či už zriedkavo alebo dennodenne. Pôjde o zákonné poistenie motorových vozidiel, ktorého dôležitosť je často podceňovaná. Utrpia na tom samozrejme hlavne vodiči tých prostriedkov, ktoré toto zabezpečenie uzatvorené nemajú. Dôvodom môže byť buď nevedomosť šoférov, prípadne nepriaznivá finančná situácia majiteľov vozidiel. Prihoršiť si však môžu práve vtedy, ak si ho neuzatvoria. Pre tých, ktorým je podstatné len to najjednoduchšie a najlacnejšie zákonné poistenie motorových vozidiel máme dobrú správu. Len si kliknite na vyznačené spojenie a pravdepodobnosť toho, že nájdete to najlepšie a najvýhodnejšie na súčasnom trhu je 100%.

Čo alebo koho chráni?

Zákonné poistenie v základe chápané ako poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla chráni vinníka, poškodeného a jeho vozidlo.  Tým, že si ho na vaše vozidlo uzavriete, máte istotu, že vám daná poisťovňa pomôže pri riešení škôd, ktoré spôsobíte iným účastníkom premávky. A to nielen z administratívneho hľadiska, ale hlavne z toho finančného.

Materiálne škody uhrádza väčšina poisťovní do 1 milióna eur a ujmu na zdraví až do 5 miliónov eur. Niektoré poisťovne ponúkajú rozšírené poistné sumy, prípadne aj samotné krytie. V základe chraní len škody spôsobené iným účastníkom (a ich vozidlám), nie samotnému vinníkovi. Na to je potrebné iný druh zabezpečenia, a síce havarijné.

Čo vám je ponúkané?

Všeobecne máte na výber z mnohých poisťovní, či už Allianz, Axa, Genertel, Groupama, Union, UNIQA atď. Rozšírené možnosti už v rámci základného zabezpečenia dopravného prostriedku ponúkajú Kooperativa, Komunálna poisťovňaGenerali. U nich si môžete zvoliť niektorú udalosť z havarijných rizík, prípadne kryjú úraz vodiča a posádky. Vo výsledku môže byť poistné niečo drahšie, avšak vždy sa oplatí viac akoby ste si mali tieto riziká pripoistiť zvlášť za oveľa vyššie tarify. Alebo spravte zmenu zákonného poistenia na webe Uzavripzp.

To najlepšie a najlacnejšie na trhu

Rodinné autoVďaka online kalkulačke si viete urobiť porovnanie, ktoré vám zobrazí to najlacnejšie a najlepšie na trhu. Vaša úloha bude veľmi jednoduchá. Len dopísať niekoľko údajov ohľadom poisťovaného dopravného prostriedku a požadovať sa budú aj niektoré informácie o vás. Nepôjde však o nič osobné a ani nič nebude zneužité. Na pomoc si môžete zobrať technický preukaz od vozidla a vaše vodičské oprávnenie.

Pokiaľ ste do formulára o online porovnanie zákonného poistenia motorových vozidiel zadali všetky informácie, odošlite ho. Do niekoľkých sekúnd sa vám zobrazí tabuľka s vašimi ponukami. Zreteľne a jasne uvidíte možnosti rôznych poisťovní, s presnou sumou poistného a poistným krytím. Okamžité si všimnete, ktorá ponuka je tá najlacnejšia a pre vás najlepšia. Takto sa najrýchlejšie a z domova dozviete, že relatívne podobné produkty sa líšia až v stovkách eur!

Ak ste si svoju vyvolenú ponuku zákonného poistenia motorového vozidla našli, požiadať o ňu môžete jediným klikom. Následne budete vyzvaný dopísať ešte niekoľko údajov o vás, aby vám mali byť kde doručené jednotlivé dokumenty. Do pár chvíľ dostanete mail s dočasnou zelenou kartou, ktorú si nezabudnite vytlačiť, návrh a podmienky poistnej zmluvy, ale aj údaje na zaplatenie.

Faktúru sa snažte zaplatiť čím skôr, pretože zelená karta platí len 30 dní. Po tejto dobe vaše poistenie motorového vozidla zanikne. Na druhej strane vám ihneď po zaplatení daná poisťovňa zašle originál zelenú kartu.

Aké dopravné prostriedky poistiť?

Paradoxne, zákonné poistenie sa netýka len motorových, ale aj nemotorových vozidiel. Nielen prepravných prostriedkov, ale aj pracovných. To znamená, či už vlastníte auto, motocykel, autobus, kamión, dodávku, prívesný vozík, vysokozdvižný vozík, pracovný či poľnohospodársky stroj atď. toto zabezpečenie potrebujete. Z uvedeného vyplýva, že nejde len o také prostriedky, ktoré sa pohybujú výhradne na cestných komunikáciách, ale aj o také, ktoré môžu svojou prevádzkou spôsobiť škody, hoci nie priamo na ceste. Takisto nie je pravidlo, že poisťované vozidlo musí mať EČV. Ak by sme však chceli uviesť pravidlo, podľa ktorého vedieť, či je zákonné poistenie povinné na niektoré vozidlo, bolo by to nasledovné. Daný prostriedok sa môže využívať len s platným technickým preukazom.

Podceňovanie tejto povinností sa platí

Pokiaľ si myslíte, že na cestách si môžete jazdiť bez tohto zabezpečenia, nemáte tak celkom pravdu. Jazdiť síce môžete, ale pravdepodobne to nebude zadarmo. Ak policajná hliadka pri zastavení zistí, že vaše motorové vozidlo nemá povinné zákonné poistenie, pekne si za to priplatíte. Pokuta sa za tento priestupok pohybuje až v stovkách eur. Vec sa však týmto nekončí. Ak dá polícia podnet na Obvodný úrad a preukáže sa, že oprávnene, zaplatíte si ďalších 3 330 eur. Posledná zmienená pokuta vám môže byť udelená aj 2 roky po tom, čo sa skutok stal.

Ak sa má situácia horšie, že ste napr. spôsobili dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť bez poistenia, všetko platíte z vlastného vrecka. To znamená, nielen škody spôsobené sebe, ale aj škody spôsobené iným osobám a ich majetku. Pochopiteľne sa nevyhnete ani vyššie uvedeným pokutám. Keď zvážite, že poistné krytie v poisťovniach dosahuje až milióny eur, kde by ste ich v takej situácii hľadali?

Nielen zákon, ale aj samotný článok a skúsenosti nezodpovedných majiteľov dopravných prostriedkov dokazujú, že zákonné poistenie motorových vozidiel je potrebné. Hoci si zaňho zaplatíte niekoľko desiatok eur ročne, vďaka nemu môžete ušetriť až milióny. Neodkladajte nič na potom. Ak už teraz viete, že sa vám platnosť zelenej karty končí, prípadne už jazdíte bez tohto zabezpečenia, zistíte si vaše ponuky ešte dnes. Veď je to bezplatné a nezáväzné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *